Wycieczka do Fabryki Bombek w Koszalinie

Pani Agnieszka Stępień wraz z Panią Ewą Mierzwicką w dniu 24 listopada zorganizowały dla swoich podopiecznych wycieczkę do Fabryki Bombek w Koszalinie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem ozdób choinkowych. Wszystkie ozdoby wykonywane są ręcznie. Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki.

Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je we wrzącej wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni a stamtąd do osoby, która zajmuje się przecinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W dalszym etapie wycieczki bombki dostają się do pomieszczenia, w którym panie zajmują się zdobieniem kul gdzie powstają prawdziwe arcydzieła. Dzieci przyglądały się pracy pań i były pod ogromnym wrażeniem. Po zwiedzaniu fabryki, każde dziecko miało możliwość poczuć się dekoratorem i ozdobić swoją własną bombkę, którą później otrzymało w prezencie. Na pamiątkę pobytu każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem. Cel wycieczki został osiągnięty, dzieci pełne wrażeń, bezpiecznie wróciły do domu.